סדנאות חינוכיות

סדנה לבני נוער, לצעירים ולסטודנטים

 

 

כל הסדנאות מתבצעות באופן מקוון ופרונטלי.

אנו מציעים סדנה חינוכית בת חמש הרצאות, שעוסקת בתופעת השנאה ברשת על כל גווניה (גזענות, בריונות, שיימינג וכדומה), ומקנה למשתתפים ידע תיאורטי ופרקטי להתמודדות עם התופעה. המשתתפים ילמדו לנטר תוכן ברשת באופן עצמאי ויזכו לליווי מקצועי להתמודדות עם תכנים פוגעניים. הסדנה תתרום לכל משתתף ומשתתפת להעשרת ארגז הכלים להתמודדות היומיומיות עם תכנים פוגעניים ברשת. בסיום הסדנה, יקבלו המשתתפים גישה למאגר המידע של העמותה, שבו תכני העשרה רבים, סרטוני הדרכה וכדומה.

 

 

 

להלן נושאי ההרצאות בסדנה:

 

1. הצד "האפל" של המדיה החברתית: מבוא לתופעת השנאה ברשת

בהרצאה נסקור את השפעתם של אירועים אקטואליים על גילויי גזענות במרחב המקוון. נדון בעלייה החדה בפרסום תכני שנאה, בפרט אנטישמית וגזענות, בשנה האחרונה ובהאשמות כנגד העם היהודי ומדינת ישראל באשר למגפת הקורונה וברקע המהומות נגד גזענות בארה"ב. בהרצאה נתמקד בהגדרת העבודה לאנטישמיות (IHRA), וכן בשימוש במרחב המקוון ככלי חינוכי והסברתי ובדרכים אפשריות לקידום שיח נקי ומכבד ברשת.

 

2. מדיניות הקהילה של הרשתות החברתיות

בהרצאה נדון במדיניות הקהילה של רשתות אלו על מנת להבין כיצד הן מגדירות תכני שנאה, תוך מתן דוגמאות רלוונטיות בתחום הגזענות ושנאת מיעוטים באופן רחב בחברה הישראלית וברחבי העולם. כן נתמקד בקשר בין מדיניות הקהילה לבין הגדרת העבודה לאנטישמיות IHRA.

 

3. הדרכה מעשית לניטור תכני שנאה

בהרצאה נתמקד בשלבים הפרקטיים לניטור ולדיווח של גילויים בלתי הולמים ברשתות חברתיות מובילות, בדגש על תכני שנאה וגזענות ואנטישמיות בפרט. בהרצאה זו נלמד את השלבים הטכניים ברשתות חברתיות פופולריות בקרב בני נוער וצעירים, דוגמת פייסבוק, אינסטגרם וטיקטוק.

 

4. בריונות ושיימינג ברשת – הדרכה תיאורטית ופרקטית

בהרצאה זו נציג את היקף התופעה בחברה הישראלית בכל הקשור לבריונות, שיימינג (ביוש), להט"בופוביה, גזענות ותכני שנאה נוספים. לצד זאת, נעניק כלים פרקטיים למשתתפים בניטור תכנים, בדיווח לרשת החברתית וכן בפנייה לגורמים רשמיים, דוגמת משטרת ישראל וארגונים אחרים שמטרתם לסייע במקרים אלו.

 

5. אנטישמיות ושנאה ברשת הפופולרית לבני נוער טיקטוק

טיקטוק (TikTok) היא אפליקציה מובילה בקרב בני נוער וצעירים ליצירת קטעי וידאו קצרים ושיתופם. בטיקטוק מתפרסמים סרטוני שנאה, אנטישמיות וגזענות שמכוונים לנוער. בהרצאה, בני הנוער ישתפו בחוויותיהם משימוש באפליקציית טיקטוק, נדון במדיניות טיקטוק ביחס לתכני שנאה, בריונות, אלימות ושיימינג ונעודד דיון סביב סובלנות וקבלת האחר. בהרצאה נקנה לבני הנוער כלים להתמודדות עם תכנים אלו ונלמד כיצד להשתמש באפליקציה להעלאת תוכן חינוכי.

 

6. מפגש סיכום

בסיום הסדנה ניפגש באופן מקוון או פרונטלי כדי שהמשתתפים יציגו את התכנים שהם נחשפו אליהם עד כה. בחלק הראשון של המפגש נענה לשאלות אישיות-רגשיות ונעודד את המשתתפים לשתף את תחושותיהם ביחס להיקף התופעה ולמידע החדש שגילו ולמדו. בחלק השני נבחן את הממצאים השונים שנוטרו ונקיים שיחה על טיבם ביחס למדיניות הקהילה ולהגדרות בינלאומית לאנטישמיות. כמו כן, נבחן מדוע חלק מהתכנים הוסרו ואילו אחרים טרם הוסרו ונעודד את המשתתפים להשתמש בכלים שלמדו בחיי היום יום.

 


 

 

הערות לסדנה:

  • ההרצאות כחלק מהסדנה תועברנה מדי שבועיים-חודש בהתאם לקהל היעד ולגיל המשתתפים. משך כל הרצאה: 60 דקות.
  • ההרצאות מועברות באופן פרונטלי או באופן מקוון.
  • ניתן להעביר הרצאה אחת בלבד. ההרצאות מותאמות לקהל היעד, לגיל המשתתפים ולידע ולניסיון קודם שברשותם.

 

 

לתיאום סדנה לחצו כאן